تماس با ما

مشاوره رایگان
[contact-form-7 id="691" title="Contact form 1"]

9:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88507068 _ 88173594

تماس برای مشاوره رایگان

فهرست
 

تنظیم و اصلاح قراردادها

موسسه حقوقی عدل گستران تابناک > آموزش  > تنظیم و اصلاح قراردادها

تنظیم و اصلاح قراردادها

امروزه یکی از مسائلی که برای افراد جامعه حائز اهمیت است تنظیم یک قرارداد خوب و کامل است زیرا داشتن قراردادی کامل و جامع از بروز اختلافات تا حد زیادی جلوگیری می کند و همچنین موجب می شود تا از ضرر و زیان های احتمالی و به دنبال آن گرفتاری های مطالبه ی خسارت های ناشی از آن ضرر ها جلوگیری شود.

برای تنظیم یک قرارداد، اصولی را باید رعایت کرد که برخی از اصول بین اکثر قرارداد ها مشترک هستند اما برخی قراردادها با توجه به تخصصی بودنشان، اصول و ضوابط خاص خود را دارند.

ما در اینجا به ذکر برخی اصول مشترک در تنظیم قراردادها می پردازیم:

 • تعاریف

وقتی قراردادی تخصصی می باشد و همه ی افراد در زمینه ی آن، اطلاعات ندارند بهتر است که در ابتدای آن، بخشی تحت عنوان ” تعاریف ” گنجانده شود تا اصطلاحات و مفاهیم تخصصی را تعریف نمایند تا  تفسیر قرارداد برای افرادی هم که تخصص مربوطه را ندارند ممکن شود.

 • طرفین قرارداد

هر قرارداد حداقل از دو طرف تشکیل می شود که باید مشخصات طرفین به طور کامل در قراداد ذکر شود.

 • موضوع قرارداد

آن مال یا عملی است که طرفین متعهد به تسلیم یا انجام آن می شوند.

 • مدت قرارداد

مدت قرارداد به هر میزان می تواند باشد. آنچه در بخش مدت قرارداد حائز اهمیت است، ذکر تاریخ شروع قرارداد از جهت امکان مطالبه ی خسارت و یا اجرای تعهدات است.

 • مبلغ قرارداد

مبلغ قرارداد و نحوه ی پرداخت آن باید در قرارداد ذکر شود. اگر مبلغ بصورت اقساط قرار است پرداخت شود، تعداد اقساط و فاصله ی زمانی میان آن ها و نحوه ی پرداخت اقساط نیز باید ذکر شود.

 • شرایط قرارداد

هر شرطی که هر یک از طرفین قصد دارند ضمن عقد بیاورند و همچنین ضمانت اجرای عدم رعایت شرایط نیز باید در قرارداد ذکر شود.

 • تعهدات طرفین

کلیه ی تعهدات و تکالیف هر یک از طرفین و همچنین ضمانت اجرای عدم انجام آن ها نیز باید در قرارداد ذکر گردد.

 • اصلاح قرارداد

ممکن است مسائلی در زمان انعقاد قرارداد غیر قابل پیش بینی باشد و بعداً مورد توجه قرار گیرد به همین دلیل لازم است نحوه ی اصلاح قرارداد در صورت بروز چنین حالتی نیز ذکر شود.

 • خاتمه ی قرارداد

در این بخش باید عواملی که موجب می شوند قرارداد، پایان یافته محسوب شود را ذکر کنند؛ مانند اتفاقاتی که موجب انفساخ قرارداد ( شرط انفساخ) می شوند و حق فسخ.

 • تعداد صفحات ، نسخ و مواد قرارداد

این کار موجب می شود تا در صورت کم یا زیاد شدن برخی از صفحات و یا نسخ و بروز اختلاف، بتوان به این بند استناد کرد.

 • ضمائم و پیوست ها

گاهی ممکن است در قرارداد، مواردی را پیوست کرد که در این صورت با درج این موارد در قرارداد، در صورت مفقود شدن آن ها می توان به این بند استناد نمود.

 • در اینجا به طور مختصر برخی نکاتی که در تنظیم یک قرارداد لازم است رعایت شود را ذکر کردیم. اما با توجه به اینکه قراردادها از حیث موضوع می توانند باهم بسیار متفاوت باشند و همچنین تنظیم قرارداد، امری تخصصی است و اغلب افراد نسبت به حقوق خود آگاهی کاملی ندارند و گاهی همین امر موجب می شود تا دقت لازم در تنظیم قرارداد را نداشته باشند ولذا گاها حتی موجب ورود خسارت و ضررهایی برایشان می شود، بهتر است برای تنظیم یک قرارداد خوب و پیشگیری از ورود ضرر و زیان های احتمالی، با یک وکیل یا مشاور حقوقی در این زمینه مشورت کنند. لذا موسسه ی حقوقی عدل گستران تابناک در این راستا با داشتن وکلایی با تجربه و کاردان، آماده ی خدمت رسانی به سروران گرامی می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید