تماس با ما

مشاوره رایگان
[contact-form-7 id="691" title="Contact form 1"]

9:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88507068 _ 88173594

تماس برای مشاوره رایگان

فهرست
 

کلاهبرداری

کلاهبرداری

‌ماده 1  هركس از راه حيله و تقلب مردم را به وجود شركتها يا تجارتخانه‌ها يا كارخانه ‌ها يا موسسات موهوم يا به داشتن اموال و اختيارات واهي‌ فريب دهد يا به امور غير واقع اميدوار نمايد يا از حوادث و پيشامدهاي غير واقع بترساند و يا اسم و يا عنوان مجعول اختيار كند و به يكي از وسايل‌مذكور و يا وسايل تقلبي ديگر وجوه و يا اموال يا اسناد يا حوالجات يا قبوض يا مفاصاحساب و امثال آنها تحصيل كرده و از اين راه مال ديگري را ببرد،‌ كلاهبردار محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبش، به حبس از يك تا هفت سال و پرداخت جزاي نقدي معادل مالي كه اخذ كرده است محكوم‌مي‌شود.
‌در صورتي كه شخص مرتكب بر خلاف واقع عنوان يا سمت ماموريت از طرف سازمانها يا مؤسسات دولتي يا وابسته به دولت يا شركتهاي دولتي يا‌شهرداريها يا نهادهاي انقلابي و بطور كلي قواي سه گانه و همچنين نيروهاي مسلح و نهادها و مؤسسات مأمور به خدمت عمومي اتخاذ كرده يا اينكه ‌جرم با استفاده از تبليغ عامه از طريق وسايل ارتباط جمعي از قبيل راديو، تلويزيون، روزنامه و مجله يا نطق در مجامع و يا انتشار آگهي چاپي يا خطي ‌صورت گرفته باشد يا مرتكب از كاركنان دولت يا مؤسسات و سازمانهاي دولتي يا وابسته به دولت يا شهرداريها يا نهادهاي انقلابي و يا بطور كلي از‌قواي سه گانه و همچنين نيروهاي مسلح و مأمورين به خدمت عمومي باشد، علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، از دو تا ده سال و انفصال ابد از خدمات‌دولتي و پرداخت جزاي نقدي معادل مالي كه اخذ كرده است محكوم مي‌شود. ( قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری )

 

عناصر تشکیل دهنده­ی جرم کلاهبرداری

 1. عنصر مادی:
 2. رفتار فیزیکی: رفتار فیزیکی درکلاهبرداری  “رفتار مثبت یا فعل”  می باشد و ترک فعل حتی با سوء نیت اگر موجب اغفال و اضرار به غیر شود، کلاهبرداری محسوب نمی شود.
 3. شرایط و اوضاع لازم برای تحقق جرم کلاهبرداری:
 • لزوم متقلبانه بودن وسایل مورد استفاده برای اغفال دیگری: با لحاظ ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری رکن مهم جرم کلاهبرداری ” توسل به حیله و تقلب ” برای بردن مال غیر است در قالب سلسله ای از صحنه سازی ها و مانورهای متقلبانه و اثبات توسل متهم به وسایل متقلبانه به عهده شاکی ( یا دادستان ) است .

*  صرف دروغ گویی بدون توسل به وسایل متقلبانه کلاهبرداری نیست.

 • اغفال و فریب قربانی: با فرض اینکه وسایل مورد استفاده “عرفا و نوعا” متقلبانه بوده اند ( یعنی هر انسان متعارفی در نتیجه این وسایل فریب می خورده است ) لازم است قربانی نیز ”عملا و شخصا” فریب خورده باشد.
 • تعلق مال برده شده به غیر: اگر کسی مال متعلق به خود را از دیگری حتی با توسل به وسایل متقلبانه تحصیل نماید، کلاهبرداری نیست.

 

 1. عنصر روانی

این جرم سوء نیت عام لازم دارد یعنی باید با علم و از روی عمد ارتکاب یابد.

در ارتکاب این جرم سوء نیست خاص نیز لازم است یعنی قصد فرد، بردن مال غیر باشد.

 

کلاهبرداری مشدد

در سه حالت کلاهبرداری مشدد خواهد بود:

 1. از طریق وسایل ارتباط جمعی، ارتکاب یابد مانند تبلیغ یک شرکت سوری در روزنامه
 2. مرتکب، عنوان یا سمت کارمند دولت را اتخاذ کرده باشد یعنی خود را کارمند دولت وانمود کند.
 3. مرتکب کارمند دولت باشد.
 • صرف کارمند دولت بودن کلاهبرداری را مشدده می ­کند و مهم نیست که مال باخته نسبت به کارمند دولت بودن علم داشته یا خیر. همچنین مهم نیست که مرتکب از کارمند دولت بودن خود سوء استفاده کرده است یا خیر.

کلاهبرداری از طریق رایانه نیز امکان ­پذیر است که در ماده 13 قانون جرایم رایانه­ای بیان شده است:

ماده 741 هركس به طور غیرمجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتكاب اعمالی از قبیل وارد كردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف كردن داده ها یا مختل كردن سامانه، وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل كند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یك تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا یكصد میلیون (100.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

 

تفاوت کلاهبرداری ساده با رایانه­ای

 • در کلاهبرداری ساده، مرحله تحصیل مال غیر، مرحله شروع به کلاهبرداری است و مرحله بردن مال غیر یعنی خارج کردن مال، از حیطه­ی تصرفات مالک، کلاهبرداری تام محسوب می­ شود. در حالی که در کلاهبرداری رایانه­ای، مرحله تحصیل مال کلاهبرداری تام خواهد بود.
 • در کلاهبرداری ساده، فقط باید مال برده شود تا جرم تحقق یابد اما در کلاهبرداری رایانه­ای که از طریق سامانه­های رایانه­ای و مخابراطی است، اعم از آن که مال برده شود یا خدمات یا منفعت یا امتیاز، مشمول کلاهبرداری خواهد شد پس.

موضوع کلاهبرداری ساده فقط مال است ولی موضوع در کلاهبرداری رایانه­ای، می­ تواند مال، خدمات، منفعت، امتیاز باشد.

 

مجازات کلاهبرداری

کلاهبرداری 1 تا 7 سال حبس دارد و جرم تعزیری درجه چهار محسوب می ­شود.

 • در صورت وجود کیفیات مخففه، مجازات کلاهبرداری صرفا تا حداقل مجازات، مشمول تخفیف می­ شود در حالی که اصولا تخفیف به معنی پایین آمدن از حداقل می ­باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید