تماس با ما

مشاوره رایگان
[contact-form-7 id="691" title="Contact form 1"]

9:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88507068 _ 88173594

تماس برای مشاوره رایگان

فهرست

جعل

جعل در لغت به معنای ساختن یا تغییر دادن است.

طبق ماده 523 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی، جعل و تزویر عبارتند از، ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی، خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته ای به نوشته دیگر یا به کار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصد تقلب.

جرم جعل دو نوع است:

  1. جعل مادی

موضوع این جرم، نوشته روی کاغذ که قابل خواندن عرفی باشد، است. بنابراین جعل در لوحه ­های سنگی یا چوبی، مشمول عنوان مجرمانه­ی جعل نمی­ شود.

  • جعل در تصویر محض، از آنجا که نوشته محسوب نمی­ شود، جرم جعل نخواهد بود.

در جرم جعل، شبیه­سازی ملاک نمی ­باشد بلکه به اشتباه انداختن افراد عادی ملاک است به­گونه­ای که مورد جعلی را بعنوان اصل تصور کنند.

عنصر مادی در این نوع از جعل، ساختن یا تغییر دادن می ­باشد.

  1. جعل مفادی یا معنوی :

رفتار در این نوع جعل، تحریف کردن می ­باشد یعنی مطلبی را آنگونه که افراد بیان کرده­اند، نوشته نشده و یا قسمتی از تقریرات افراد را نمی ­نویسند.

تفاوت جعل مفادی با جعل مادی:

  1. جعل مادی توسط هر فردی قابل ارتکاب است درحالی که جعل مفادی صرفاَ توسط کارکنان دولت یا دارندگان پایه قضایی قابل ارتکاب می ­باشد.
  • در جعل مفادی، صرف کارمند دولت بودن و یا دارای پایه قضایی بودن حتی اگر مرتکب رفتار تحریف نیز شده باشد، برای تحقق جرم کافی نیست، بلکه باید تحریف در نوشته­ها، اسناد یا قراردادهایی باشد که راجع به وظیفه آن کارمند دولت یا آن مقام قضایی باشد یعنی مرتبط با وظیفه او بوده و به اعتبار وظیفه­اش آن تحریف را مرتکب شده است.
  1. جعل مادی فقط با فعل مثبت (انجام دادن) قابل ارتکاب است درحالی که جعل مفادی هم با فعل و هم با ترک فعل قابل تحقق است لذا به­طور مثال اگر بخشی از شرایط موردنظر طرفین معامله را دفترخانه ­دار در قرارداد قید نکند، جرم از طریق ترک فعل تحقق یافته است یا به ­طور مثال اگر متهم به جرمی اقرار نکند اما بازجو در صورتجلسه قید کند که متهم به جرم اقرار کرده، رفتار تحریف از طریق فعل انجام شده است.
  • در موردی که یکبار جعل شده، جرم جعل قابل تحقق نیست زیرا موضوع جرم جعل باید اصیل باشد یعنی جرم جعل در یک سند جعلی قابل تصور نیست.
  • جعل کپی یا رونوشت، جرم جعل محسوب نمی­ شود مگر آنکه کپی یا رونوشت، برابر با اصل شده باشد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید