تماس با ما

مشاوره رایگان
[contact-form-7 id="691" title="Contact form 1"]

9:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88507068 _ 88173594

تماس برای مشاوره رایگان

فهرست
 

تاریخچه مهاجرت

تاریخچه مهاجرت

تاریخچه مهاجرت

بزرگترین موج مهاجرت داوطلبانه مردم در سال های اخیر را می توان بین سالهای ۱۸۵۰ تا ۱۹۱۴  میلادی دانست که سالانه حدود یکو نیم میلیون نفر از کشور خود مهاجرت کردند.

افزایش روزافزون رفاه اجتماعی ، کاهش هزینه های انتقال و البته کاهش ریسک مهاجرت افراد ، باعث شده امروزه مهاجرت دسته جمعی بسیار افزایش یابد  و به همین دلیل سیستم های نظارتی بر مهاجرت و همچنین صدور ویزا هر روزه در حال افزایش است.

اثرات موج اول مهاجرت را میشود در بافت جمعیتی بسیاری از کشورهای نیمکره غربی دید. در نیمه دوم قرن نوزدهم، به عنوان مثال، نزدیک به ۱۸ درصد از جمعیت ایالات متحده آمریکا خارجی هایی بودند که در آمریکا متولد نشده بودند . اکثریت این مهاجرین از کشورهای اروپائی بودند، بخصوص از کشورهای ایرلند و ایتالیا و بعد از آن مهاجران روسی ، یهودیان شرق اروپا ، جمهوری چک ، اسلواکی ، لهستان و آلمان بوده اند.

زمانی که مهاجرت در قرن نوزدهم از سمت کشورهای اروپا به آمریکا افزایش یافت، مهاجرین چینی و ژاپنی هم شروع به مهاجرت به ایالات متحده کردند.

در همین زمان ، کشورهای در حال توسعه ای مثل آرژانتین ، برزیل و البته شیلی به دلیل سیاست های مهاجرتی سهل و ساده با موجی از مهاجرین از کشورهای اسپانیا و پرتغال روبرو بودند که البته در این میان مهاجرینی از آلمان، انگلیس ، لهستان ، چین و ژاپن هم بودند.

مهاجرت پس از جنگ جهانی دوم

وضعیت کشورهای اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم رو به بهبود بود و همین امر باعث میشد این کشورها به مقاصد پر طرفدار مهاجرت تبدیل شوند از طرفی کشورهای اروپایی هم نسبت به مهاجرت مهاجرین به کشورشان بی میل نبودند چون این امر باعث رونق اقتصادی کشورشان میشد.

علاوه بر آن پیشرفتهای علمی بعد از جنگ جهانی در زمینه حمل و نقل هوائی باعث راحتتر شدن مهاجرت افراد میشد از طرفی رونق اقتصادی در کشورهای در حال توسعه پس از سرمایه گذاری های بسیار زیاد کشورهای اروپائی باعث گسترش زیاد مهاجرت به اروپا شد.

امروزه جنگهای بسیار زیاد در سراسر دنیا ، عدم امنیت جانی و وضعیت اسف بار اقتصادی در کشورهای جهان سوم باعث ایجاد موج جدیدی از مهاجرین به کشورهای توسعه یافته شده است.

دولتهای کشورهای اروپائی ، ایالات متحده ، کانادا و استرالیا که از مهمترین کشورهای مقصد مهاجرین هستند قوانین سختی را برای مقابله با پدیده مهاجرت وضع کرده اند و هر روزه بر فشار خود می افزایند.

ولی آنچه مسلم است جهان دچار اختلاف طبقاتی شدید در بین کشورها شده است و این امر در دراز مدت باعث ایجاد فاجعه بزرگی خواهد شد.

قدرت طلبی و جنگ افروزی قدرتهای بزرگ برای بدست آوردن منابع بیشتر از کشورهای جهان سوم علاوه بر ایجاد نا امنی دراز مدت در همه کشورها خواه نا خواه باعث ایجاد امواج جدید مهاجرت میشود به نوعی که امروزه شاهد آن هستیم.

جنگ در سوریه ، عراق ، لیبی ، سودان ، مصر و یمن از بزرگترین عوامل حجوم مهاجرین به اروپا

در سالهای اخیر بوده است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید