تماس با ما

مشاوره رایگان
[contact-form-7 id="691" title="Contact form 1"]

9:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88507068 _ 88173594

تماس برای مشاوره رایگان

فهرست
 

استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه

جهیزیه اموالی است که زوجه در هنگام ازدواج به همراه خود به خانه ی شوهر می برد. طبق ماده ی 1107 قانون مدنی، تهیه ی وسایل زندگی از وظایف شوهر است ولی بنا به عادت و عرف مرسوم است که بخشی از وسایل مورد نیاز زندگی را خانواده ی دختر به او هدیه می دهند.

روشن است که انتقال این وسایل به خانه ی شوهر موجب نمی شود تا مالکیت زوجه نسبت به آن اموال از بین برود و شوهر فقط می تواند از این وسایل استفاده متعارف کند. بنابراین زوجه می تواند هر اقدام مالکانه ای اعم از فروش، هبه و … نبست به این وسایل بنماید.

روال معمول در خانواده ها این است که سیاهه ای از اموالی که به عنوان جهیزیه به دختر هدیه می دهند تهیه و عده ای از بزرگان آن را امضا می کنند.

اگر زوجه خواستار استرداد جهیزیه اش باشد، وجود این سیاهه موجب سهولت این امر می شود.

برای استرداد جهیزیه ابتدا اظهارنامه ای برای زوج فرستاده و فرصتی به او می دهند تا شرایط را برای خارج کردن جهیزیه از منزلش مهیا کند. حال اگر زوج از خارج نمودن جهیزیه از منزل ممانعت نماید، زوجه می تواند به دادگاه مراجعه کرده و دادخواست استرداد جهیزیه را تقدیم نماید.

اگر لیست اموال (سیاهه) موجود باشد مشکلی نیست و مانع از سردرگمی طرفین در دادگاه ها می شود ولی اگر موجود نباشد، زوجه که خواهان دعوای استرداد جهیزیه است باید دلایلی مبنی بر اینکه چه وسایلی را به خانه ی زوج برده به دادگاه ارائه نماید. دادگاه با تشکیل جلسه و بررسی های لازم حکم مقتضی را صادر می نماید.

پیش از این گفتیم که با انتقال جهیزیه به منزل شوهر، وی مالک آن نمی شود و فقط حق استفاده از آن ها را دارد بنابراین در دعوای استرداد جهیزیه، زوجه خواهان بازپس گرفتن عین اموال است. پس اگر عین اموال عمدا از سوی زوج، تلف شده باشد، زوجه ضمن محق بودن در طرح دعوای کیفری تخریب، می تواند قیمت آن ها را نیز از زوج مطالبه کند.

طبق قانون، شوهر اجازه ندارد جهیزیه ی زن را بفروشد؛ بنابراین در صورتی که زوج جهیزیه ی همسرش را بفروشد مسئول جبران خسارت و برگرداندن عین یا مثل یا قیمت آن اموال است. همچنین زوجه می تواند فروش اموال توسط زوج را با مراجعه به دادسرا و شکایت کیفری، تحت عنوان جرم فروش مال غیر یا خیانت در امانت حسب مورد،  پیگیری نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید